top of page

Olur da yolunuz Portekiz\’e düşerse

Bu blogun amacından sapmadan, olur da yolunuz Portekiz\’e düşerse dil engeline takılmadan güzelce doyabilmeniz için küçük bir rehber yazı yazıyorum.

Öncelikle, Portekiz, mutfağı ile övünebilecek bir ülke değil. Kendileri bu konuda ne düşünür bilemem ama benim 10 günlük turum boyunca ulaştığım nacizane kararım budur.

İlk olarak, küçük lokanta tipi geleneksel tasca diye adlandırılan restoranlarda kahveye alternatif olarak sunulan tek içecek olan \”cha limao\” limon çayı. \”Azcık sıcak suyun içine limon kabuğu atalım ve işte size çaaay\” düşünceleri sonucu yaratılmış olduğuna inandığım bir içecek, limon seviyorsanız neden olmasın?

Limon çayı

Portekiz\’de bol bol tost bulmanız mümkün. Tostas çeşitleri altında meyveli tostlar bence şaşırtıcı. Tostların içine ananas ve şeftali gibi meyveler koyuyorlar. Üzerlerine tereyağı bocalamak suretiyle sundukları tostlar bir hayli büyük ve doyurucu. Belirtmeden geçemeyeceğim ki tereyağları da oldukça tuzlu.

Tavuklu ananaslı tost

Portekiz\’in en bilindik tatlısı \”pastel de belem\” ya da \”pastel de nata\” Bu isimlendirme farkının nedeni bence Pastel de Belem isminin kullanım haklarının bu tatlıyı Belem kasabasında yapan ilk fırına ait olması. Milföy ya da tart hamuru içerisinde bol yumurtalı bir kremadan oluşan bu tatlı, özellikle Belem\’deki yerde oldukça lezzetli ve hafif. Tanesi 0,95cent. Lizbon içerisinde bu fiyat 0,50cent\’e kadar düşebiliyor.

Kahve eşliğinde pastel de nata

Portekiz\’de masaya oturduğunuz anda peynir, tereyağı, zeytin ve ekmekcikler geliyor. Bunları yerseniz hesabınıza ekleniyor, yemez de sadece bakarsanız o zaman para ödemiyorsunuz. İkram kültüründen bihaber olan bu ülke vatandaşları kimi zaman, \”bunları alabilirsiniz yemeyeceğim\” gibi açıklamalarda bulunarak bu \”ikram\” görünümünde dayatılan yiyecekleri geri yolluyorlar. Özellikle siyah zeytinleri değişik ve bence lezzetsiz. Minimal camambert\’lere benzeyen peynirleri ise güzel fakat ikram olmadığı sürece bence pek çekici değil.


Portekiz\’in üretmediği ve hatta kendi karasularında bile yaşamayan bir balık olan bacalhau kendi dilimizde morina balığı bu ülkenin en ünlü yemek çeşitlerinin ana maddesi. Norveç\’ten ithal ettikleri, tuzlama şeklinde saklanılan ve satılan bu balık bin bir çeşit halinde sofraları şenlendiriyor. Önce suda bekletilip sonra ızgarası, tiftilip krema ve patatesle fırınlanmışı, ıspanakla pişirilmişi ya da köfte haline getirilmişi bilemediniz patates ile kaplanıp kızartılmışını tadabileceğiniz bu balığı on üzerinden notla derseniz 5 derim. Bununla birlikte portekiz bir balık cenneti. Çok güzel levrekler ve kılıçbalıkları var, ama kılıçbalığı sırf kılçık ya da bana öyle denk geldi. Bizden farklı olarak ızgarada pişirdikleri balıkların içinde, fesleğenli tereyağı sürüyorlar baya da güzel oluyor.

Aşağıdaki örnekteki yemeği mezgitle de yapmamız mümkün Yağsız tavada pişirdiğimiz kılçıksız filetoları daha sonra haşlanmış küp küp kesilmiş patatesler, krema ve halka doğranmış soğanla karıştırıp fırına veriyoruz 15. dakikanın sonunda üzerine rendelenmiş kaşar peyniri döküp 20-25dk kadar pişiriyoruz ve bence güzel oluyor 🙂

Bacalhau com natas (kremalı patatesli morina)

Gezdiğim gördüğüm yerler diğer bloklara kalsın, sizlere yiyip içtiklerimi anlatmak istedim.

Siz de varsa başka yemekler yediğiniz allah aşkına yorum yazın.

Sevgiler

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page